FileBird - en to id_ID translation catalogue (135 entries)

en: Import categories to FileBird
id_ID: Impor kategori FileBird

en: We found you have %1$s categories you created from <strong>%2$s</strong> plugin. Would you like to import it to <strong>FileBird</strong>?
id_ID: Kami menemukan Anda memiliki %1$s kategori yang Anda buat dari <strong>%2$s</strong> plugin. Apakah Anda ingin mengimpornya ke <strong>Filebird</strong>?

en: Import Now
id_ID: Import Sekarang

en: No, thanks
id_ID: Tidak, terimakasih

en: Success
id_ID: Berhasil

en: success
id_ID: sukses

en: validation failed
id_ID: validasi gagal

en: Successfully wiped.
id_ID: Berhasil dihapus.

en: Successfully cleared.
id_ID: Berhasil dibersihkan.

en: Please try again.
id_ID: Silakan mencoba kembali.

en: Congratulations! We imported successfully %1$d folders into <strong>FileBird.</strong>
id_ID: Selamat! Kami berhasil diimpor %1$d folder ke <strong>Filebird.</strong>

en: Already Updated
id_ID: Sudah diperbarui

en: Updated
id_ID: Diperbarui

en: Give FileBird a review
id_ID: Memberikan FileBird review

en: Thank you for choosing FileBird. We hope you love it. Could you take a couple of seconds posting a nice review to share your happy experience?
id_ID: Terima kasih telah memilih FileBird. Kami harap Anda menyukainya. Bisakah Anda mengambil beberapa detik posting review bagus untuk berbagi pengalaman bahagia Anda?

en: We will be forever grateful. Thank you in advance ;)
id_ID: Kita akan selamanya bersyukur. Terima kasih sebelumnya;)

en: Rate now
id_ID: Tingkat sekarang

en: Later
id_ID: Kemudian

en: Already did
id_ID: Sudah melakukan

en: Invalid action
id_ID: Tindakan tidak sah

en: Validation failed
id_ID: Validasi gagal

en: Create your first folder for media library now.
id_ID: Buat folder pertama Anda untuk Perpustakaan media sekarang.

en: Get Started
id_ID: Mulai yuk!

en: FileBird 4 Update Required
id_ID: FileBird 4 update diperlukan

en: You're using the new FileBird 4. Please update database to view your folders correctly.
id_ID: Anda menggunakan FileBird 4 yang baru. Silakan Perbarui database untuk melihat folder Anda dengan benar.

en: Update now
id_ID: Perbarui sekarang

en: Your request can't be processed.
id_ID: Permintaan Anda tidak dapat diproses.

en: All Folders
id_ID: Semua folder

en: Uncategorized
id_ID: Tidak berkategori

en: Please choose folder
id_ID: Silakan pilih folder

en: Please choose another name.
id_ID: Silakan pilih nama lain.

en: Can't delete folder, please try again later
id_ID: Tidak dapat menghapus folder, silakan coba lagi nanti

en: Folder tree has been updated.
id_ID: Pohon folder telah diperbarui.

en: No media files found.
id_ID: Tidak ada file media yang ditemukan.

en: New Folder
id_ID: Folder Baru

en: Delete
id_ID: Hapus

en: Folders
id_ID: Folder

en: Ok
id_ID: Oke

en: Cancel
id_ID: Batal

en: Cut
id_ID: Potong

en: Paste
id_ID: Tempel

en: Loading
id_ID: Memuat

en: Successfully moved
id_ID: Berhasil dipindahkan

en: Successfully deleted!
id_ID: Berhasil dihapus!

en: Can't delete!
id_ID: Tidak dapat menghapus!

en: Save
id_ID: Simpan

en: Folder name...
id_ID: Nama folder...

en: Enter folder name...
id_ID: Masukkan nama folder...

en: Are you sure you want to delete
id_ID: Anda yakin ingin menghapus

en: Are you sure?
id_ID: Apakah Anda yakin?

en: Those files will be moved to <strong>Uncategorized</strong> folder.
id_ID: File tersebut akan dipindahkan ke folder yang tidak <strong>dikategorikan</strong> .

en: You are editing another folder! Please complete the task first!
id_ID: Anda mengedit folder lain! Mohon selesaikan tugasnya terlebih dahulu!

en: Sort Folders
id_ID: Urutkan folder

en: Delete Folder
id_ID: Hapus folder

en: Sort Files
id_ID: Urutkan file

en: Bulk Select
id_ID: Pilih massal

en: All Files
id_ID: Semua Berkas

en: Rename
id_ID: Ganti Nama

en: Are you sure you want to delete this folder? Those files will be moved to <strong>Uncategorized</strong> folder.
id_ID: Anda yakin ingin menghapus folder ini? File tersebut akan dipindahkan ke folder yang tidak <strong>dikategorikan</strong> .

en: Sort Ascending
id_ID: Sortir Menaik

en: Sort Descending
id_ID: Sortir Menurun

en: By Name
id_ID: Dengan nama

en: Name Ascending
id_ID: Nama Naik

en: Name Descending
id_ID: Nama Turun

en: By Date
id_ID: Berdasarkan Tanggal

en: Date Ascending
id_ID: Tanggal Naik

en: Date Descending
id_ID: Tanggal Turun

en: By Modified
id_ID: Oleh Modified

en: Modified Ascending
id_ID: Perubahan urutan

en: Modified Descending
id_ID: Perubahan menurun

en: By Author
id_ID: Oleh Penulis

en: Author Ascending
id_ID: Penulis ascending

en: Author Descending
id_ID: Pengarang menurun

en: Skip & Deactivate
id_ID: Lewati & Nonaktifkan

en: Deactivate
id_ID: Nonaktifkan

en: Thank you so much!
id_ID: Terima kasih banyak!

en: It doesn't have the features I'm looking for.
id_ID: Tidak memiliki fitur yang saya cari.

en: Not work with my theme or other plugins.
id_ID: Tidak bekerja dengan tema atau plugin lainnya.

en: Found another plugin that works better.
id_ID: Menemukan plugin lain yang bekerja lebih baik.

en: Don't know how to use it.
id_ID: Tidak tahu bagaimana menggunakannya.

en: This is just temporary, I will use it again.
id_ID: Ini hanya sementara, saya akan menggunakannya lagi.

en: Other
id_ID: Lainnya

en: Which features please?
id_ID: Yang fitur please?

en: Please tell us which one
id_ID: Tolong beritahu kami mana yang

en: Please read FileBird documentation <a target="_blank" href="https://ninjateam.gitbook.io/filebird/">here</a> or <a target="_blank" href="https://ninjateam.org/support/">chat with us</a> if you need help
id_ID: Silakan baca dokumentasi FileBird <a target="_blank" href="https://ninjateam.gitbook.io/filebird/">di sini</a> atau <a target="_blank" href="https://ninjateam.org/support/">mengobrol dengan kami</a> jika Anda memerlukan bantuan

en: Please <a target="_blank" href="https://ninjateam.org/support/">ask for support here</a>, we will fix it for you.
id_ID: Silakan <a target="_blank" href="https://ninjateam.org/support/">meminta dukungan di sini</a>, kami akan memperbaikinya untuk Anda.

en: Please share your thoughts...
id_ID: Silakan berbagi pikiran Anda...

en: Want a better FileBird?
id_ID: Ingin FileBird yang lebih baik?

en: Sorry to see you walk away, please share why you want to deactivate FileBird?
id_ID: Maaf untuk melihat Anda berjalan pergi, silakan berbagi mengapa Anda ingin menonaktifkan FileBird?

en: Folder Limit Reached
id_ID: Batas folder tercapai

en: <p>FileBird Lite version supports up to 10 folders.<br>Please upgrade to have unlimited folders and other premium features!</p>
            <ul class="fbv-in_feature">
              <li>Unlimited Folders</li>
              <li>Sort Files / Folders</li>
              <li>Compatible with Premium Page Builders <span id="fbv-pagebuilder" class="njn-i"><svg viewBox="0 0 192 512"><path fill="currentColor" d="M20 424.229h20V279.771H20c-11.046 0-20-8.954-20-20V212c0-11.046 8.954-20 20-20h112c11.046 0 20 8.954 20 20v212.229h20c11.046 0 20 8.954 20 20V492c0 11.046-8.954 20-20 20H20c-11.046 0-20-8.954-20-20v-47.771c0-11.046 8.954-20 20-20zM96 0C56.235 0 24 32.235 24 72s32.235 72 72 72 72-32.235 72-72S135.764 0 96 0z"></path></svg></span></li>
              <li>Get Fast Updates</li>
              <li>Premium Technical Support</li>
              <li>One-time Payment</li>
              <li>30-day Refund Guarantee</li>
            </ul>
id_ID: <p>Versi FileBird Lite mendukung hingga 10 folder.<br>Silakan upgrade untuk memiliki folder terbatas dan fitur Premium lainnya!</p>
            <ul class="fbv-in_feature">
              <li>Folder tak terbatas</li>
              <li>Urutkan file/folder</li>
              <li>Kompatibel dengan pembangun halaman premium<span id="fbv-pagebuilder" class="njn-i"><svg viewbox="0 0 192 512"><path fill="currentColor" d="M20 424.229h20V279.771H20c-11.046 0-20-8.954-20-20V212c0-11.046 8.954-20 20-20h112c11.046 0 20 8.954 20 20v212.229h20c11.046 0 20 8.954 20 20V492c0 11.046-8.954 20-20 20H20c-11.046 0-20-8.954-20-20v-47.771c0-11.046 8.954-20 20-20zM96 0C56.235 0 24 32.235 24 72s32.235 72 72 72 72-32.235 72-72S135.764 0 96 0z"></path></svg></span></li>
              <li>Dapatkan update cepat</li>
              <li>Dukungan teknis Premium</li>
              <li>Pembayaran satu kali</li>
              <li>Jaminan pengembalian dana 30 hari</li>
            </ul>

en: Including Divi, Fusion, Thrive Architect, WPBakery...
id_ID: Termasuk Divi, Fusion, Thrive arsitek, WPBakery...

en: Upgrade to FileBird Pro now
id_ID: Upgrade ke FileBird Pro sekarang

en: Success.
id_ID: Berhasil.

en: Congratulations. Successfully imported!
id_ID: Selamat. Berhasil diimpor!

en: Go To Media
id_ID: Pergi ke media

en: You're using the new FileBird 4. Please import database to view your folders correctly.
id_ID: Anda menggunakan FileBird 4 yang baru. Silakan impor database untuk melihat folder Anda dengan benar.

en: Import now
id_ID: Impor sekarang

en: Import failed. Please try again or <a href="https://ninjateam.org/support" target="_blank">contact our support</a>.
id_ID: Impor gagal. Silakan coba lagi atau <a href="https://ninjateam.org/support" target="_blank">Hubungi dukungan kami</a>.

en: View details
id_ID: Lihat rincian

en: More information about %s
id_ID: Informasi lebih lanjut tentang %s

en: Check for updates
id_ID: Cek Pembaruan

[ctx: the plugin title]
en: The %s plugin is up to date.
id_ID: Plugin %s adalah up to date.

[ctx: the plugin title]
en: A new version of the %s plugin is available.
id_ID: Versi baru dari plugin %s tersedia.

[ctx: the plugin title]
en: Could not determine if updates are available for %s.
id_ID: Tidak dapat menentukan jika pembaruan tersedia untuk %s.

en: Unknown update checker status "%s"
id_ID: Status pemeriksa pembaruan tidak diketahui " %s"

en: There is no changelog available.
id_ID: Tidak ada changelog tersedia.

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: FileBird
id_ID: Fileburung

en: Documentation
id_ID: Dokumentasi

en: Settings
id_ID: Pengaturan

en: Update Database
id_ID: Pembaruan database

en: Import
id_ID: Impor

en: Each user has his own folders?
id_ID: Setiap pengguna memiliki foldernya sendiri?

en: Clear all data
id_ID: Hapus semua data

en: This action will delete all FileBird data, FileBird settings and bring you back to WordPress default media library.
id_ID: Tindakan ini akan menghapus semua FileBird data, FileBird pengaturan dan membawa Anda kembali ke WordPress Perpustakaan media default.

en: Clear
id_ID: Bersihkan

en: Import from old version
id_ID: Impor dari versi lama

en: By running this action, all folders created in version 3.9 & earlier installs will be imported.
id_ID: Dengan menjalankan tindakan ini, semua folder yang dibuat di versi 3,9 & menginstal sebelumnya akan diimpor.

en: Import to FileBird
id_ID: Impor ke FileBird

en: Import categories/folders from other plugins. We import virtual folders, your website will be safe, don't worry ;)
id_ID: Impor kategori/folder dari plugin lain. Kami mengimpor folder virtual, situs web Anda akan aman, jangan khawatir;)

en: Enhanced Media Library plugin by wpUXsolutions
id_ID: Enhanced Media Library plugin oleh wpUXsolutions

en: We found you have <strong>(%1$s)</strong> categories you created from <strong>Enhanced Media Library</strong> plugin.
id_ID: Kami menemukan Anda memiliki <strong>(%1$s)</strong> kategori yang Anda buat dari <strong>Enhanced Media Library</strong> plugin.

en:  Would you like to import to <strong>FileBird</strong>?
id_ID: Apakah Anda ingin mengimpor ke <strong>Filebird</strong>?

en: WordPress Media Library Folders by Max Foundry
id_ID: WordPress Media Library folder oleh Max Foundry

en: We found you have <strong>(%1$s)</strong> categories you created from <strong>WordPress Media Library Folders</strong> plugin.
id_ID: Kami menemukan Anda memiliki <strong>(%1$s)</strong> kategori yang Anda buat dari <strong>Wordpress Media Library folder</strong> plugin.

en: WP Media folder by Joomunited
id_ID: WP media folder oleh Joomunited

en: We found you have <strong>(%1$s)</strong> categories you created from <strong>WP Media folder</strong> plugin.
id_ID: Kami menemukan Anda memiliki <strong>(%1$s)</strong> kategori yang Anda buat dari <strong>WP media folder</strong> plugin.

en: WP Real Media Library by devowl.io GmbH
id_ID: WP Real Media Library oleh devowl.io GmbH

en: We found you have <strong>(%1$s)</strong> categories you created from <strong>WP Real Media Library</strong> plugin.
id_ID: Kami menemukan Anda memiliki <strong>(%1$s)</strong> kategori yang Anda buat dari <strong>WP Real Media Library</strong> plugin.

en: REST API
id_ID: API REST

en: An API to run Get folders & Set attachments
id_ID: API untuk menjalankan folder Get & set lampiran

en: Please see FileBird API for developers <a target="_blank" href="https://ninjateam.gitbook.io/filebird/api">here</a>.
id_ID: Silakan lihat FileBird API untuk pengembang <a target="_blank" href="https://ninjateam.gitbook.io/filebird/api">di sini</a>.

en: Generate
id_ID: Menghasilkan

en: Choose Folder:
id_ID: Pilih folder:

note: Description of the plugin/theme
en: Organize thousands of WordPress media files into folders/ categories at ease.
id_ID: Mengatur ribuan file media WordPress ke dalam folder/kategori nyaman.
