FileBird - en to pt translation catalogue (190 entries)

en: FileBird Folder
pt: Pasta FileBird

en: Import categories to FileBird
pt: Categorias de importação para FileBird

en: We found you have %1$s categories you created from <strong>%2$s</strong> plugin. Would you like to import it to <strong>FileBird</strong>?
pt: Descobrimos que você tem categorias de %1$s que você criou a partir de <strong>%2$s</strong> plugin. Gostaria de importá-lo para <strong>o FileBird?</strong>

en: Import Now
pt: Importação agora

en: No, thanks
pt: Não, obrigado

en: Success
pt: Sucesso

en: success
pt: sucesso

en: validation failed
pt: a validação falhou

en: Successfully wiped.
pt: Limpo com sucesso.

en: Successfully cleared.
pt: Com sucesso.

en: Please try again.
pt: Por favor tente de novo.

en: Congratulations! We imported successfully %d folders into <strong>FileBird.</strong>
pt: Parabéns! Importamos com sucesso pastas %1$d para <strong>FileBird.</strong>

en: Already Updated
pt: Já atualizado

en: This folder ID does not exist, please check again.
pt: Este ID da pasta não existe, por favor, verifique novamente.

en: Updated
pt: Actualizado

en: Give FileBird a review
pt: Dê ao FileBird uma revisão

en: Thank you for choosing FileBird. We hope you love it. Could you take a couple of seconds posting a nice review to share your happy experience?
pt: Obrigado por escolher filebird. Esperamos que você ame. Você poderia levar alguns segundos postando uma boa crítica para compartilhar sua experiência feliz?

en: We will be forever grateful. Thank you in advance ;)
pt: Seremos eternamente gratos. Obrigado antecipadamente ;)

en: Rate now
pt: Taxa agora

en: Later
pt: Erro no carregamento. Por favor tente mais tarde.

en: Already did
pt: Já fiz

en: Activate your license for automatic updates
pt: Ative sua licença para atualizações automáticas

en: Could not use this purchase code for your domain.
pt: Não poderia usar este código de compra para o seu domínio.

en: Could not verify your domain.
pt: Não foi possível verificar seu domínio.

en: Please active license to update.
pt: Por favor, licença ativa para atualização.

en: Invalid action
pt: Ação inválida

en: folder_id is missing.
pt: folder_id está faltando.

en: Required fields are missing.
pt: Faltam campos necessários.

en: Validation failed
pt: A validação falhou

en: Create your first folder for media library now.
pt: Crie sua primeira pasta para biblioteca de mídia agora.

en: Get Started
pt: Iniciar

en: FileBird 4 Update Required
pt: Atualização filebird 4 necessária

en: You're using the new FileBird 4. Please update database to view your folders correctly.
pt: Você está usando o novo FileBird 4. Atualize o banco de dados para visualizar suas pastas corretamente.

en: Update now
pt: Actualizar agora

en: Your request can't be processed.
pt: Seu pedido não pode ser processado.

en: All Folders
pt: Todas as pastas

en: Uncategorized
pt: Sem categoria

en: Please choose folder
pt: Escolha a pasta

en: A folder with this name already exists. Please choose another one.
pt: Uma pasta com esse nome já existe. Por favor, escolha outro.

en: Can't delete folder, please try again later
pt: Não pode excluir pasta, por favor tente novamente mais tarde

en: Folder tree has been updated.
pt: A árvore da pasta foi atualizada.

en: No media files found.
pt: Não foram encontrados ficheiros multimédia.

en: New Folder
pt: Nova Pasta

en: Delete
pt: Apagar

en: Folders
pt: Pastas

en: Ok
pt: OK

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cut
pt: Cortar

en: Paste
pt: Colar

en: Download (Pro version)
pt: Download (versão Pro)

en: Loading
pt: A carregar

en: Generating download link...
pt: Gerando link de download...

en: Successfully moved
pt: Movido com sucesso

en: Unsuccessfully moved
pt: Sem sucesso movido

en: Successfully deleted!
pt: Deletada com sucesso!

en: Can't delete!
pt: Não pode apagar!

en: Save
pt: Guardar

en: Folder
pt: Pasta

en: Folder name...
pt: Nome da pasta...

en: Enter folder name...
pt: Digite o nome da pasta...

en: Are you sure you want to delete
pt: Tem certeza de que deseja excluir

en: Are you sure?
pt: Tem a certeza?

en: Those files will be moved to <strong>Uncategorized</strong> folder.
pt: Esses arquivos serão movidos para <strong>pasta não categorizada.</strong>

en: You are editing another folder! Please complete the task first!
pt: Você está editando outra pasta! Por favor, complete a tarefa primeiro!

en: Sort Folders
pt: Classificar pastas

en: Delete Folder
pt: Excluir pasta

en: Sort Files
pt: Classificar arquivos

en: Bulk Select
pt: Selecção em massa

en: All Files
pt: Todos os ficheiros

en: Previous folder selected
pt: Pasta anterior selecionada

en: Rename
pt: Renomear

en: Are you sure you want to delete this folder? Those files will be moved to <strong>Uncategorized</strong> folder.
pt: Tem certeza de que deseja excluir essa pasta? Esses arquivos serão movidos para <strong>pasta não categorizada.</strong>

en: Sort Ascending
pt: Classificar Ascendente

en: Sort Descending
pt: Classificar Descendente

en: Reset
pt: Repor

en: By Name
pt: Por Nome

en: Name Ascending
pt: Nome Ascendente

en: Name Descending
pt: Nome Descendente

en: By Date
pt: Por Data

en: Date Ascending
pt: Data Ascendente

en: Date Descending
pt: Data Descendente

en: By Modified
pt: Por Modificado

en: Modified Ascending
pt: Ascendente modificado

en: Modified Descending
pt: Descendente modificado

en: By Author
pt: Por Autor

en: Author Ascending
pt: Autor Ascendente

en: Author Descending
pt: Autor Descendente

en: By Title
pt: Por Título

en: Title Ascending
pt: Título Crescente

en: Title Descending
pt: Título Decrescente

en: Skip & Deactivate
pt: Saltar e desactivar

en: Deactivate
pt: Desativado

en: Thank you so much!
pt: Muito obrigado!

en: It doesn't have the features I'm looking for.
pt: Não tem as características que estou procurando.

en: Not work with my theme or other plugins.
pt: Não trabalhar com meu tema ou outros plugins.

en: Found another plugin that works better.
pt: Encontrei outro plugin que funciona melhor.

en: Don't know how to use it.
pt: Não sei como usá-lo.

en: This is just temporary, I will use it again.
pt: Isso é temporário, vou usá-lo novamente.

en: Other
pt: Outro

en: Which features please?
pt: Quais características, por favor?

en: Please tell us which one
pt: Por favor, diga-nos qual

en: Please read FileBird documentation <a target="_blank" href="https://ninjateam.gitbook.io/filebird/">here</a> or <a target="_blank" href="https://ninjateam.org/support/">chat with us</a> if you need help
pt: Por favor, leia a documentação do FileBird <a target="_blank" href="https://ninjateam.gitbook.io/filebird/">aqui</a> ou <a target="_blank" href="https://ninjateam.org/support/">converse conosco</a> se você precisar de ajuda

en: Please <a target="_blank" href="https://ninjateam.org/support/">ask for support here</a>, we will fix it for you.
pt: Por <a target="_blank" href="https://ninjateam.org/support/">favor, peça apoio aqui,</a>vamos corrigi-lo para você.

en: Please share your thoughts...
pt: Por favor, compartilhe seus pensamentos...

en: Want a better FileBird?
pt: Quer um FileBird melhor?

en: Sorry to see you walk away, please share why you want to deactivate FileBird?
pt: Desculpe vê-lo ir embora, por favor compartilhe por que você quer desativar FileBird?

en: Folder Limit Reached
pt: Limite de pasta atingido

en: <p>FileBird Lite version supports up to 10 folders.<br>Please upgrade to have unlimited folders and other premium features!</p>
            <ul class="fbv-in_feature">
              <li>Unlimited Folders</li>
              <li>Sort Files / Folders</li>
              <li>Compatible with Premium Page Builders <span id="fbv-pagebuilder" class="njn-i"><svg viewBox="0 0 192 512"><path fill="currentColor" d="M20 424.229h20V279.771H20c-11.046 0-20-8.954-20-20V212c0-11.046 8.954-20 20-20h112c11.046 0 20 8.954 20 20v212.229h20c11.046 0 20 8.954 20 20V492c0 11.046-8.954 20-20 20H20c-11.046 0-20-8.954-20-20v-47.771c0-11.046 8.954-20 20-20zM96 0C56.235 0 24 32.235 24 72s32.235 72 72 72 72-32.235 72-72S135.764 0 96 0z"></path></svg></span></li>
              <li>Get Fast Updates</li>
              <li>Premium Technical Support</li>
              <li>One-time Payment</li>
              <li>30-day Refund Guarantee</li>
            </ul>
pt: <p>A versão FileBird Lite suporta até 10 pastas.<br>Por favor, atualize para ter pastas ilimitadas e outros recursos premium!</p>
            <ul class="fbv-in_feature">
              <li>Pastas ilimitadas</li>
              <li>Classificar arquivos / pastas</li>
              <li>Compatível com construtores de páginas premium<span id="fbv-pagebuilder" class="njn-i"><svg viewbox="0 0 192 512"><path fill="currentColor" d="M20 424.229h20V279.771H20c-11.046 0-20-8.954-20-20V212c0-11.046 8.954-20 20-20h112c11.046 0 20 8.954 20 20v212.229h20c11.046 0 20 8.954 20 20V492c0 11.046-8.954 20-20 20H20c-11.046 0-20-8.954-20-20v-47.771c0-11.046 8.954-20 20-20zM96 0C56.235 0 24 32.235 24 72s32.235 72 72 72 72-32.235 72-72S135.764 0 96 0z"></path></svg></span></li>
              <li>Receba atualizações rápidas</li>
              <li>Suporte Técnico Premium</li>
              <li>Pagamento único</li>
              <li>Garantia de reembolso de 30 dias</li>
            </ul>

en: Including Divi, Fusion, Thrive Architect, WPBakery...
pt: Incluindo Divi, Fusion, Thrive Architect, WPBakery...

en: Upgrade to FileBird Pro now
pt: Atualize para FileBird Pro agora

en: Success.
pt: Sucesso.

en: Congratulations. Successfully imported!
pt: Parabéns. Importado com sucesso!

en: Go To Media
pt: Ir para a mídia

en: You're using the new FileBird 4. Please import database to view your folders correctly.
pt: Você está usando o novo FileBird 4. Por favor, importe o banco de dados para visualizar suas pastas corretamente.

en: Import now
pt: Importação agora

en: Import failed. Please try again or <a href="https://ninjateam.org/support" target="_blank">contact our support</a>.
pt: A importação falhou. Por favor, tente novamente ou <a href="https://ninjateam.org/support" target="_blank">entre em contato com nosso suporte</a>.

en: Please enter your Purchase Code.
pt: Por favor, digite seu Código de Compra.

en: Please enter your Personal Access Token or get one.
pt: Por favor, digite seu Token de Acesso Pessoal ou obtenha um.

en: Can not active your License, please try again.
pt: Não pode ativo sua Licença, por favor tente novamente.

en: Settings
pt: Configurações

en: FileBird Settings
pt: Configurações do FileBird

en: Select a default startup folder:
pt: Selecione uma pasta de inicialização padrão:

en: Auto sort files by:
pt: Arquivos de classificação automática por:

en: Default
pt: Padrão

en: Settings saved
pt: Configurações salvas

en: Failed to save settings. Please try again!
pt: Não conseguiu salvar as configurações. Por favor, tente de novo!

en: Unlock new features
pt: Desbloqueie novos recursos

en: To use FileBird folders with your current page builder/plugin, please upgrade to PRO version.
pt: Para usar pastas FileBird com o atual construtor de páginas/plugin, atualize para a versão PRO.

en: Do more with FileBird PRO
pt: Faça mais com FileBird PRO

en: You're using a third party plugin, which is supported in FileBird PRO. Please upgrade to browse files faster and get more done.
pt: Você está usando um plugin de terceiros, que é suportado no FileBird PRO. Por favor, atualize para navegar em arquivos mais rápido e faça mais.

en: Go Pro
pt: Realizar upgrade para a versão Pro

en: View details.
pt: Ver detalhes

en: Turn off for 7 days
pt: Desligue por 7 dias

en: Collapse
pt: Diminuir

en: Expand
pt: Expandir

en: Uploaded
pt: Carregado

en: Less than a min
pt: Menos de um minuto

en: Total size
pt: Tamanho total

en: View details
pt: Ver detalhes

en: More information about %s
pt: Mais informações sobre o plugin %s

en: Check for updates
pt: Verificar atualizações

[ctx: the plugin title]
en: The %s plugin is up to date.
pt: O plugin %s está actualizado.

[ctx: the plugin title]
en: A new version of the %s plugin is available.
pt: Está disponível uma nova versão do plugin %s.

[ctx: the plugin title]
en: Could not determine if updates are available for %s.
pt: Não foi possível determinar se há actualizações para o plugin %s.

en: Unknown update checker status "%s"
pt: Status do verificador de atualizações desconhecido "% s"

en: There is no changelog available.
pt: Não há nenhum changelog disponível.

en: Documentation
pt: Documentação

en: Activation
pt: Ativação

en: Update Database
pt: Actualizar Base de dados

en: API
pt: Chave API

en: Uninstall
pt: Desinstalar

en: Import
pt: Importar

en: Congratulations! 🎉
pt: parabéns! 🎉

en: Your FileBird Pro was activated!
pt: Seu FileBird Pro foi ativado!

en: Starting a new site? <a href="https://1.envato.market/Get-FileBird" class="njt-fb-purchase-more">Buy another license</a>.
pt: Começando um novo site? <a href="https://1.envato.market/Get-FileBird" class="njt-fb-purchase-more">Compre outra licença.</a>

en: To activate FileBird, please sign in to Envato and accept a few permissions.
pt: Para ativar o FileBird, faça login no Envato e aceite algumas permissões.

en: This helps verify your license.
pt: Isso ajuda a verificar sua licença.

en: By activating FileBird, you’ll have:
pt: Ativando o FileBird, você terá:

en: Auto-update to the latest version
pt: Atualização automática para a versão mais recente

en: Premium Technical Support
pt: Suporte Técnico Premium

en: Live Chat 1-1 on Facebook for any questions
pt: Bate-papo ao vivo 1-1 no Facebook para quaisquer dúvidas

en: Login with Envato
pt: Entre com a Envato

en: REST API
pt: API DE DESCANSO

en: An API to run Get folders & Set attachments
pt: Uma API para executar obter pastas e definir anexos

en: Please see FileBird API for developers <a target="_blank" href="https://ninjateam.gitbook.io/filebird/api">here</a>.
pt: Consulte a API do FileBird para desenvolvedores <a target="_blank" href="https://ninjateam.gitbook.io/filebird/api">aqui</a>.

en: API key
pt: Chave de API

en: Generate
pt: Gerar

en: Import to FileBird
pt: Importação para FileBird

en: Import categories/folders from other plugins. We import virtual folders, your website will be safe, don't worry ;)
pt: Categorias/pastas de importação de outros plugins. Importamos pastas virtuais, seu site estará seguro, não se preocupe ;)

en: Enhanced Media Library plugin by wpUXsolutions
pt: Plugin aprimorado da Biblioteca de Mídia por soluções wpUX

en: We found you have <strong>(%1$s)</strong> categories you created from <strong>Enhanced Media Library</strong> plugin.
pt: Descobrimos que você tem <strong>categorias (%1$s)</strong> que você criou a partir do plugin <strong>Enhanced Media Library.</strong>

en:  Would you like to import to <strong>FileBird</strong>?
pt: Gostaria de importar para <strong>o FileBird?</strong>

en: WordPress Media Library Folders by Max Foundry
pt: Pastas da Biblioteca de Mídia WordPress por Max Foundry

en: We found you have <strong>(%1$s)</strong> categories you created from <strong>WordPress Media Library Folders</strong> plugin.
pt: Descobrimos que você tem <strong>categorias (%1$s)</strong> que você criou a partir do plugin <strong>WordPress Media Library Folders.</strong>

en: WP Media folder by Joomunited
pt: Pasta WP Media por Joomunited

en: We found you have <strong>(%1$s)</strong> categories you created from <strong>WP Media folder</strong> plugin.
pt: Descobrimos que você tem <strong>categorias (%1$s)</strong> que você criou a partir do plugin da <strong>pasta WP Media.</strong>

en: WP Real Media Library by devowl.io GmbH
pt: WP Real Media Library por devowl.io GmbH

en: We found you have <strong>(%1$s)</strong> categories you created from <strong>WP Real Media Library</strong> plugin.
pt: Descobrimos que você tem <strong>categorias (%1$s)</strong> que você criou a partir do plugin <strong>WP Real Media Library.</strong>

en: HappyFiles by Codeer
pt: HappyFiles por Codeer

en: We found you have <strong>(%1$s)</strong> categories you created from <strong>HappyFiles</strong> plugin.
pt: Descobrimos que você tem <strong>categorias %1$s </strong> que você criou a partir do plugin <strong>HappyFiles.</strong>

en: Each user has his own folders?
pt: Cada usuário tem suas próprias pastas?

en: Clear all data
pt: Limpar todos os dados

en: This action will delete all FileBird data, FileBird settings and bring you back to WordPress default media library.
pt: Essa ação excluirá todos os dados do FileBird, configurações do FileBird e o levará de volta à biblioteca de mídia padrão do WordPress.

en: Clear
pt: Limpar

en: Import from old version
pt: Importação da versão antiga

en: By running this action, all folders created in version 3.9 & earlier installs will be imported.
pt: Ao executar esta ação, todas as pastas criadas na versão 3.9 e instalações anteriores serão importadas.

en: It seems you don't have any valid FileBird license. Please <a href="https://ninjateam.org/support" target="_blank">contact support</a> to get help or <a href="https://1.envato.market/Get-FileBird" target="_blank">purchase a FileBird license</a>
pt: Parece que você não tem nenhuma licença válida do FileBird. Entre <a href="https://ninjateam.org/support" target="_blank">em contato com o suporte</a> para obter ajuda ou comprar uma licença <a href="https://1.envato.market/Get-FileBird" target="_blank">FileBird</a>

en: Oops! Activation failed.
pt: Oops! A ativação falhou.

en: Choose folder:
pt: Escolha a pasta:

note: Description of the plugin/theme
en: Organize thousands of WordPress media files into folders/ categories at ease.
pt: Organize milhares de arquivos de mídia WordPress em pastas/categorias à vontade.
